زگیل تناسلی

ده باور غلط درباره #زگیل تناسلی

۱- استخر رفته ام و زگیل زده ام.

ويروس پاپيلوماى انسانى يا HPV عامل ایجاد کننده زگیل است که در هر نقطه بدن می تواند ایجاد شود. انواعی از این ویروس همه نقاط پوست را ممکن است درگیر کنند و انواع دیگر، فقط نواحی تناسلی را. زگیل ها از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شوند. این نظر که ممکن است اشیای آلوده عامل انتقال ویروس باشند، تقریبا رد شده. زگیل تناسلی هم ازطریق «تماس جنسی» و نه لزوما «آمیزش جنسی» می تواند منتقل شود.

۲- زگیل زده ام و دیگر نمی توانم ازدواج کنم.

زگیل ایدز و هپاتیت نیست. به شدت هم شایع است. تخمین این است که حدود ۵۰ درصد افراد فعال از نظر جنسی، به HPV آلوده هستند. خیلی نگران کننده هم نیست چون غیر از زشتی ظاهری و احتمال سرایت به دیگران، تهدیدی جدی برای سلامت ایجاد نمی کند. تنها مورد مهم این است: بین آلودگی به این ویروس و سرطان سرویکس (دهانه رحم) در خانم ها ارتباط وجود دارد.

۳- زگیل ندارم، پس زگیل را منتقل نمی کنم.

اگر فردی زگیل ندارد، معنایش این نیست که آلوده هم نیست. ویروس در بدن می ماند و هر وقت فرصت پیدا کند ظاهر میشود. پس یکی ممکن است ناقل باشد، اما خودش هیچ ضایعه ای نداشته باشد. آقا یا خانم ناقل ممکن است قبلا ضایعه داشته باشد یا نداشته باشد. همان طور که ممکن است بعدا ضایعه بزند یا نزند.
اغلب، فرد مبتلا به ویروس بدون اینکه بداند این ویروس را به شریک جنسی اش منتقل می کند.

۴- زگیل زده بودم خوب شد.

بیشتر افراد چند سال به این ویروس آلوده اند و بعد از مدتی هم ممکن است دیگر آلوده نباشند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است نتوانند با ویروس مبارزه کنند و همیشه آلوده بمانند. هر وقت هم که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، ضایعات پوستی دوباره ظاهر میشوند. ضعف سیستم ایمنی بدن ممکن است به دنبال یک بیماری، یا با مصرف داروها، یا حتی به دنبال استرس زیاد ایجاد شود.

۵- همسرم زگیل زده، یعنی دارد خیانت می‌کند.

زگیل ها ممکن است حتی پس از گذشت هفته ها یا ماه ها پس از تماس جنسی در فرد مبتلا ظاهر شوند. اگر کسی الان ضایعه زده، نباید فکر کنید لزوما به تازگی آلوده شده. هیچ زمان مشخصی هم نمیشود در مورد فاصله آلودگی تا بروز ضایعات مطرح کرد.

۶- زگیل خودش خوب میشود.

لزوما این طور نیست. ما توصیه می کنیم زگیل را درمان کنید. متخصص پوست می تواند با فریز (کرایو) کردن ضایعات آنها را درمان کند. یک یا دو جلسه درمان هم بیشتر لازم نیست.

۷- واکسن بزنم، دیگر زگیل نمی‌زنم.

گارداسیل نام واکسنی است که بر علیه ۴ نوع خطرناک HPV که بیشترین ارتباط را با سرطان سرویکس دارند مصونیت ایجاد می کند، اما نه بر علیه همه. پس واکسن به خانمها کمک می کند از سرطان سرویکس پیشگیری کنند، نه از ضایعه. توصیه این است که واکسن قبل از اولین ارتباط جنسی تجویز شود.

۸- کاندوم استفاده میکنم پس زگیل نمی گیرم.

استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر ابتلا به زگیل های تناسلی میشود، اما خطر آلودگی را به صفر نمی رساند چون ممکن است پوست ناحیه عانه درگیر زگیل باشد و گفتیم تماس پوست با پوست کافی است.

۹- همسرم زگیل دارد و تا آخر عمر باید کاندوم استفاده کنیم.

اگر همسرتان آلوده است، شما هم آلوده می شوید و کاری نمی شود کرد. منطقی است که در ارتباط نامطمئن از کاندوم استفاده کنید اما در ازدواج، نه. خانمی که همسرش زگیل زده، کافی است سالانه آزمایش پاپ اسمیر بدهد که بهترین راه برای تشخیص تغییرات اولیه در دهانه رحم است. البته در همه خانم ها ما این توصیه را داریم اما در خانمی که مبتلا به زگیل نیست، اگر سه سال اول پاپ اسمیر نرمال بود، می گوییم بعدش هر سه سال یک بار کافی است.

۱۰- من هیچ کاری نمی توانم برای زگیل بکنم

چرا. می توانید. برای جلوگیری از پخش شدن این ضایعات، حداقل ۶ ماه از شیو کردن موهای زاید با تیغ خودداری کنید.

شهر قدس (قلعه حسن خان) ثریا رحیمی کارشناس مامایی
آدرس شهرقدس.خیابان طالقانی از سمت سر قنات ابتدای طالقانی بعد از مجتمع طلافروشان گلستان مجتمع پدر مرکز مامایی رابین دایان
۰۲۱۴۶۸۱۲۹۹۹
۰۹۱۲۲۰۰۷۳۸۵
#شهرقدسپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *